20.12.2011 - מה ההבדל בין הוצאה לפועל לבין פשיטת רגל?

הליך פשיטת רגל יכול להיעשות על ידי הנושים עצמם או על ידי בעל החוב עצמו. בכל מקרה, גביה משפטית מבצעת את מעשיה בזהירות רבה וביתר תשומת לב כאשר מדובר באישור הליך פשיטת רגל עבור מי שחייב כספים לאדם אחר וטוען כי אינו יכול להחזיר חובו. על אדם זה להוכיח כי חובו נצבר בתום לב.
הליך פשיטת רגל יכול להיעשות על ידי הנושים עצמם או על ידי בעל החוב עצמו. בכל מקרה, גביה משפטית מבצעת את מעשיה בזהירות רבה וביתר תשומת לב כאשר מדובר באישור הליך פשיטת רגל עבור מי שחייב כספים לאדם אחר וטוען כי אינו יכול להחזיר חובו. על אדם זה להוכיח כי חובו נצבר בתום לב.

תהליך פשיטת רגל הוא תהליך ארוך ומורכב אשר בו מבצעים הרשויות המוסמכות לכך (לאחר שהליך הוצל"פ לא יכול היה לבצע את משימתו), בדיקה קפדנית מאד אודות לאדם המגיש בקשה לפשיטת הרגל. ידוע כי הוצל"פ מאפשר לנושים למשוך את כספם מהאדם שחייב להם כסף, אך המידה ואין אדם זה יכול להחזיר חובו כפי שנצרך על ידי הוצל"פ, מתקיים הליך פשיטת הרגל. פשיטת רגל הוא הליך שונה מהליך הוצאה לפועל.

מהם חובות אבודים?

לפעמים, מצליחים נושים לגבות את החוב מהאדם שהיה חייב להם וכדי להקטין את
הנזק, מעוניינים ומבקשים להכיר בחוב כחוב אבוד, למטרת קבלת החזרי מס ששילמו על ההכנסות שלמעשה לא הצליחו לגבות בפועל. השאלה היא, האם חייב זכאי לבקש להפסיק את הליך הוצאה לפועל כנגדו בגלל חוב שהכירו בו כחוב אבוד ולבקש לסגור את תיק הוצאה לפועל שנפתח כנגדו. לא פשוט כלל לקבל זכאות לחוב כחוב אבוד.  

מה ניתן לעשות במסגרת גביה משפטית?

ההליך המשפטי היחיד כיום שבמסגרת שלו ניתן לשחרר אדם מהחובות שלו הוא תהליך פשיטת רגל שבו אפשר לקבל צו הנקרא צו הפטר. זהו צו המאפשר שחרור מכל החובות שנוצרו לחובת החייב עד לרגע בו החל תהליך פשיטת הרגל. לצו זה כמה סייגים:

  • חוב אשר מגיע לפי התחייבות להימנע מדבר עבירה או חוב אשר מגיע למדינה עצמה בעקבות קנס.
        
  • חוב שהתקבל כתוצאה ממעשה מרמה שאותו פושט רגל היה שותף לו או שבמקרה השיג ותיור עליהם במרמה.
         
  • חובות מטעם תביעת מזונות, אלא אם בית המשפט הורה אחרת.

לסיכומו של דבר, במידה ויש גביה משפטית המורה על החזר חוב ובמידה ולא ניתן לקיים החזר זה, יש אפשרות לבקש הכרזה על פשיטת רגל הגוררת לעיתים גם בקשה לחובות אבודים.
 
משרד עורכי דין י. שפירא ושות' | דרך מנחם בגין 122 תל אביב 67012 | טלפון: 03-5653333 | פקס: 03-5653334 | office@shap.co.il
אוריון  -  שיווק באינטרנט