16.02.2012 - האם תמיד רצוי לפנות להוצאה לפועל

לגוף הוצאה לפועל פונים אנשים, אשר מעוניינים לגבות חובות מאנשים אחרים שחייבים להם כסף. הוצאה לפועל היא הגוף היעיל ביותר כיום, בגביית חובות שאין דרך אחרת לגבות אותם.
מי פונה לגוף הוצאה לפועל

לגוף הוצאה לפועל פונים אנשים, אשר מעוניינים לגבות חובות מאנשים אחרים שחייבים להם כסף. הוצאה לפועל היא הגוף היעיל ביותר כיום, בגביית חובות שאין דרך אחרת לגבות אותם. הסיבה לכך היא האפשרויות הרבות להטלת סנקציות מטעם הוצאה לפועל על החייב כספים. הוצל"פ יכולים לעכב יציאה מהארץ של החייב, לשלוט ולעקל את חשבונו, לעקל נכסים של החייב ואפילו לבטל את דרכונו או רישיון הנהיגה שלו.  
 
מתי לא כדאי לפנות לגוף הוצל"פ

למעשה נראה כי הדרך היעילה ביותר לגביית חובות היא דרך הוצל"פ. הסיבה היא כי כל אחד יכול לפתוח תיק נגד כל אחד אחר ולהשתמש בשירותי הוצל"פ, לצורך גביית החוב, באופן חוקי ובגיבוי של סמכויות בתי המשפט. אם כך, מדוע לעיתים לא משתלם לפעול דרך שיטות גביה משפטית? הסיבה היא כי לא תמיד, על אף כל הסנקציות שמתאפשרות לה על פי חוק, מסוגלת גביה משפטית להשיג עבור הנושה את החובות השייכים לו. לעיתים פשוט אין לחייב נכסים מספקים או יכולת החזר אשר תאפשר את החזרת החוב. 
 
במידה וזה המצב, יכול הנושה לצאת מופסד משני הצדדים. זאת מכיוון שהוא למעשה לא השיג את החוב, ובנוסף לכך הוציא עלויות רבות בפנייה לגוף גביה משפטית, עלויות שלא יוחזרו לו, בדיוק כשם שגוף גביה משפטית לא הצליחה למעשה להשיב לו את כספו. במצב שכזה הפנייה להוצל"פ לא רק שלא השיגה עבורו את מבוקשו, שהוא הכסף שחייבים לו, אלא היא רק הגדילה את החוב בכך שגרמה לו להוצאות רבות.  
 
חלופה לפנייה להוצל"פ

החוק מאפשר לנושה, אופציות חלופות לגבייה של החוב, באופן חוקי. במידה ואף אחת מהאפשרויות לא מתאפשרת, וזאת במידה כי אין ממי לגבות את החוב שכן החייב ירד מנכסיו, מאפשר החוק להכיר בחוב כחוב אבוד. חוב אבוד משמעו כשמו, חוב שבלתי ניתן לגבות, או משום שבעל החוב נעלם, או משום שבעל החוב ירד מנכסיו ואינו יכול לשלם את חובו. במקרה כזה אומנם לא מקבל הנושה את הכסף שחייבים לו, אך הוא יכול להכיר בחוב הזה לצורך הורדת הסכום מהכנסותיו ובכך לא ישלם בגינו מס. 
 
משרד עורכי דין י. שפירא ושות' | דרך מנחם בגין 122 תל אביב 67012 | טלפון: 03-5653333 | פקס: 03-5653334 | office@shap.co.il
אוריון  -  שיווק באינטרנט