26.02.2012 - פנייה להוצל"פ בגלל צ'ק ללא כיסוי

הוצאה לפועל היא גוף אשר תכליתו לגבות חובות שאין דרך אחרת לגבות אותם. כל אדם שזכאי מכורח פסק דין כלשהו, או כתב משכון, לקבל סכום כסף ממישהו אחר, יכול ברמת העיקרון לפנות לסניף הוצאה לפועל ולפתוח תיק נגד החייב לו.
מה תפקידו של גוף הוצאה לפועל

הוצאה לפועל היא גוף אשר תכליתו לגבות חובות שאין דרך אחרת לגבות אותם. כל אדם שזכאי מכורח פסק דין כלשהו, או כתב משכון, לקבל סכום כסף ממישהו אחר, יכול ברמת העיקרון לפנות לסניף הוצאה לפועל ולפתוח תיק נגד החייב לו. הוצאה לפועל יפעלו ככל שמתיר לו החוק, לשם השגת החוב עבור הנושה. גם צ'ק ללא כיסוי הוא סיבה מוצדקת לפנייה לסניף הוצל"פ. כל מי שלא התמזל מזלו, וקיבל לידיו צ'ק ללא כיסוי, יכול לפי החוק לפנות לסניף הוצל"פ, שתנסה בדרכיה לגבות את החוב בגין אותו צ'ק.

חוק צ'קים ללא כיסוי

המטרה בחוק צ'קים ללא כיסוי היא לנסות ולהרתיע חייבים ממתן צ'קים ללא כיסוי. במדינת ישראל הצ'קים הם חלק מההתנהלות הכלכלית היום יומית של עסקים וגם של אנשים פרטיים. כמעט כל אחד מאיתנו חבה לא פעם על בשרו את השלכות הביטוי- צ'ק ללא כיסוי. כדי למנוע מצבים בהם אנשים ישלמו באמצעות צ'קים שאין להם כיסוי בחשבון הבנק שלהם, ישנו חוק אשר מטיל גזרות חמורות על מי שיפזר צ'קים ללא כיסוי בחשבון הבנק שלו. הגזרות יכולות להיות מסגירת החשבון ואיסור על פתיחת חשבונות אחרים ועד צו מאסר.  

קושי של הוצל"פ בגביית חובות בעקבות צ'ק ללא כיסוי

לא תמיד פנייה לגוף הוצל"פ היא כדאית עבור הנושה. לעיתים מנצלים בעלי החוב, את החוק לטובתם, כך שלא ישתלם לנושיהם להגיש בקשה של גבייה משפטית. הם מבצעים זאת על ידי פיזור צ'קים דחויים רבים על סכומים קטנים. בכך בעצם מונעים מהנושה את כדאיות גביה משפטית, שכן על כל צ'ק יצטרך הנושה לפי החוק לשלם אגרה, מה שהופך את נושא גביה משפטית ללא כדאית בעניין זה.  

דרך טובה להימנע ממצב שבו לא יהיה כדאי לפנות לחלופת גביה משפטית, היא דרישת צ'ק ביטחון על כלל הסכום שחייבים לנו, וכמובן דרישת ערבות ושטר ערבות בתוקף. באמצעות אלא יבטיח הנושה כי במידה והכספים לא יגעו לידיו יוכל לפנות בבטחה לגוף הוצאה לפועל כדי לדרוש את המגיע לו ממי שחייב לו ונתן לו צ'קים דחויים. 
 
משרד עורכי דין י. שפירא ושות' | דרך מנחם בגין 122 תל אביב 67012 | טלפון: 03-5653333 | פקס: 03-5653334 | office@shap.co.il
אוריון  -  שיווק באינטרנט